Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi

Andrzej Kuler, Basterowa Kunegunda „Kinga" (1884 - 1945) - żołnierz AK


Z Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Biogram w: Małopolski Słownik Biograficzny Uczestników Działań Niepodległościowych 1939-56, red. Teodor Gąsiorowski, Andrzej Kuler, Andrzej Zagórski, T.2. Kraków 1997.



Urodzona 15 maja 1884 roku w Brzoskwini k. Krakowa. Córka Kacpra Kopcia (rolnik) i Zofii. Zamężna z Janem Basterem. Matka sześciu synów (Józef „Rak" - oficer AK, Bronisław - zginął w locie bojowym nad Anglią, Marian - więzień Oflagu VI B, zmarł w USA, Feliks - żołnierz 5 PSK, zginął 3 stycznia 1945 r. jako więzień KL Neuengamme w Lubece podczas bombardowania, Jerzy „Gala" - żołnierz AK, więzień Montelupich i UB, zmarł w Krakowie w 1969 r., Zbigniew „Wicher" - żołnierz AK) i córkę Wandę (zm. w 1937 r.).

Naukę rozpoczęła w rodzinnej Brzoskwini. Ukończyła średnią szkołę handlową w Krakowie. Po wyjściu za mąż przeniosła się z mężem Janem do Krakowa i zamieszkała przy al. Mickiewicza 25. Nie podjęła pracy zawodowej, prowadziła gospodarstwo domowe wychowując siedmioro dzieci. Po śmierci córki w 1937 r. razem z rodziną zamieszkała przy ul. P. Michałowskiego 14, skąd w tym samym roku przenieśli się do domu przy ul. Garbarskiej 6.

Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Krakowa włączyła się razem z całą rodziną w działalność konspiracyjną. Prowadziła punkt kontaktowy ZO a następnie Kedywu w swoim mieszkaniu przy ul. Garbarskiej 6. Po aresztowaniu 5 czerwca 1940 r. całej rodziny Basterów (uniknął aresztowania jedynie Zbigniew, który przebywał poza domem w chwili wkroczenia gestapo) została osadzona w więzieniu Montelupich w Krakowie.

Po zwolnieniu 15 sierpnia 1940 r. (z braku dowodów działalności w konspiracji i wręczeniu wykupu 70 000 zł przez syna Zbigniewa H. Fleisserowi), została wysiedlona z zajmowanego mieszkania i zamieszkała razem z rodziną przy Smolki 12c. W więzieniu został zatrzymany jedynie syn Feliks za posiadanie ulotek z nasłuchu radiowego, którego po śledztwie osadzono w KL Auschwitz (zginął w Lubece w 1945 r.).

Po zwolnieniu z więzienia rodzina Basterów nadal prowadziła działalność konspiracyjną. Syn Jerzy wyjechał z Krakowa i podjął działalność w partyzantce (b. żołnierzem zwiadu konnego w baonu „Skała"). Kolejne represje spotkały rodzinę Basterów 2 lutego 1943 r. gdy zostali aresztowani mąż Jan i syn Zbigniew (po półrocznym śledztwie na Montelupich zesłano ich do KL Auschwitz). Kolejne aresztowanie dotknęło Józefa, który został osadzony w KL Flossenbürg skąd udało mu się zbiec. Po powrocie do Krakowa Józef podjął dalszą działalność konspiracyjną w krakowskim Kedywie. Ponownie aresztowana przez gestapo 26 sierpnia 1944 r. na skutek donosu konfidenta (wg innych źródeł została „namierzona" przez niemieckie służby pelengacyjne podczas przesyłania meldunku radiowego). Podczas rewizji w jej mieszkaniu znaleziono radioodbiornik (nadajnik) i fotografie z partyzantki. Po przesłuchaniach w siedzibie krakowskiego gestapo przy ul. Pomorskiej 2 i więzieniu Montelupich została zesłana do KL Ravensbrück.

Zginęła w komorze gazowej KL Ravensbrück w kwietniu 1945 r.


Amtliches Fernsprechbuch fur den Distrlkt Krakau 1942, Kraków 1942, Niemiecka Poczta Wschodu, s. 13; Księga adresowa m. Krakowa 1926 s. 9; Materiały do listy zamordowanych i zmarłych w kobiecym obozie koncentracyjnym Ravensbrück Warszawa 1966; R. Nuszkiewicz, Uparci, Warszawa 1983, Instytut Wydawniczy PAX; Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939 - 1945 Warszawa 1988, Państwowy Instytut Wydawniczy; Relacja ustna Z. Bastera z dn. 11.12.1997 r.


Skocz do: Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi