Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi

Janina Stankiewicz, Informacje


Z Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Archiwum Józefa Bastera



Stankiewicz Janina ps. Jasia

Świadectwo: Józef Baster (23.11.1966)

Janina Stankiewicz, ur. 23.06.1923 w Krakowie, c. Stanisława od stycznia 1940 r. do 18.01.1945 była mnie podporządkowania jako łączniczka oraz obsługa punktu kontaktowego dla łączności terenowej.

W styczniu 1940 r. została zaprzysiężona w mojej obecności przez ob. Jana Pańczakiewicza ps. Grzegorz, Zimowit, Skała w moim mieszkaniu i została mnie podporządkowana, jako łączniczka, a zarazem jako obsługa punktu kontaktowego dla obsługi terenowej w mieszkaniu jej rodziców. W okresach kolejnych aresztowań mojej rodziny w czerwcu 1940 – lutym 1943, kontakty ze względów bezpieczeństwa zostały częściowo rozluźnione. Wymieniona w okresach aresztowania mojej rodziny otoczyła obserwacją dom i dostarczała informacji o wizytach g-po, oraz o spostrzeżeniach w tym kierunku. W międzyczasie w/w związała się dodatkowo z działalnością konspiracyjna swoich rodziców w zakresie zabezpieczenia grup tajnego nauczania w domu.

Dodatkowe potwierdzenie Józefa Bastera dla ZBoWiD w Krakowie (z 20.03.1982)

(…) Stwierdzam i w całej rozciągłości potwierdzam dane zawarte w przedłożonym Zaświadczeniu.

Wymienionej jeszcze w listopadzie i grudniu 1939 dawałem osobiście konspiracyjne zlecenia, jako godnej zaufania, oraz będącej w szybkiej dyspozycji, gdyż mieszkała (ul. Garbarska 6 m. 5) w domu, w którym mieszkali moi rodzice, a gdzie ja przebywałem bez meldowania.

Mieszkanie moich rodziców służyło również jako sztabowy punkt konspiracyjny – wymagało przez to zabezpieczenia od zewnątrz. Ponieważ zadanie zewnętrznego zabezpieczenia zleciłem wymienionej, na mój wniosek została zaprzysiężona, w styczniu 1940 r. przez b. wówczas oficera sztabowego ZO-ZWZ ps. „Grzegorz” Jana Pańczakiewicza w mojej obecności.

Wymieniona przez cały czas była w dyspozycji konspiracyjnej mojej jako szefa łączności /obok innych pełnionych przeze mnie funkcji/ w ZO-ZWZ, oraz w Kedywie Okręgu Krakowskiego AK.

Muszę zaznaczyć, że w czasie mojego aresztowania (wraz z rodzicami i braćmi od 5.07.1940 do 15.07.1940) mieszkanie zostało opieczętowane. Wyjątkowo uniknął aresztowania mój brat Zbigniew Baster ps. Wicher, który wiedząc o kompromitujących materiałach znajdujących się w mieszkaniu, zdecydował się na ich usunięcie bez naruszania pieczęci.

Brat zdecydował się dostać do mieszkania przez wentylacje w WC. W/w akcji brała udział Janina Stankiewicz, równocześnie będąc na ubezpieczeniu zewnętrznym. Z braku dowodu winy rodzice, ja i jeden brat zostaliśmy zwolnieni.


Życiorys (odręczny)

Urodziłam się w dniu 23 czerwca 1922 roku w Krakowie, c. Stanisława Stankiewicz i Julii z d. Kubala.

Po zdaniu małej matury w Gimnazjum (…) do dnia 20 listopada 1939 roku, tj. do chwili zamknięcia wszystkich szkół polskich przez okupanta.

W styczniu 1940 nawiązałam kontakt konspiracyjny z ZWZ – później AK. Kedyw i w lutym 1940 zostałam zaprzysiężona do ZWZ przez Jana Pańczakiewicza ps. Grzegorz, wprowadzona przez Józefa Bastera ps. Rak, ówczesnego szefa łączności ZWZ-AK, który znał mnie od dziecka, gdyż mieszkaliśmy w tej samej kamienicy na ul. Garbarskiej 6 w Krakowie - i przyjęłam ps. Jasia.

Józef Baster ps. Rak był moim bezpośrednim dowódcą, kierując moimi zadaniami konspiracyjnymi. W mieszkaniu moim utrzymywał skrzynkę kontaktową dla zgłaszających się ludzi z grup konspiracyjnych terenowych oraz przekazywałam meldunki i prasę konspiracyjną.

Dnia 5.06.1940 gestapo aresztowało brata mojego dcy Feliksa, zabierając również z nim rodziców i dwóch braci Józefa i Jerzego. Wszyscy zostali uwięzieni na Montelupich, skąd 15 lipca zwolniono rodziców, Józefa i Jerzego, a Feliksa wywieziono do obozu w Oświęcimiu.

Po zwolnieniu mojego dcy, w dalszym ciągu utrzymywałam z nim prace konspiracyjne. Również brat mojego dcy Zbigniew ps. Wicher był ze mną ściśle związany w pracach konspiracyjnych, jak i przy ochronie wykładów tajnego nauczania UJ, odbywających się w moim mieszkaniu i trwało to do jego aresztowania tj. do 2.02.1943 i jego ojca.

Poza pracą konspiracyjną w moim mieszkaniu było prowadzone tajne nauczanie.(…)


Oświadczenie prof. Alfreda Zaręby (Fredek)

W sprawie tajnego nauczania.

W sprawie łączniczki KWC BCh ?


Oświadczenie Paradowskiego Antoniego (Toni)

KWC AK Żelbet ?


Skocz do: Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi