Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi

Jerzy Ślaski, Polska Walcząca. Noc (fragment)


Z Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Akapit [w:] Jerzy Ślaski, Polska Walcząca, t.3. s.243



9 IV 1941 aresztowany został w Krakowie, a następnie zamordowany w Oświęcimiu inż. Józef Jasieński, ps. „Poryw", pracownik PKP, szef dywersji kolejowej komendy ówczesnego Obszaru Krakowsko-Śląskiego ZWZ. Razem z nim aresztowano jego ojca i żonę, pochodzącą z włoskiej rodziny artystkę-malarkę Zofię Carnelli-Jasieńską, ps. „Ina". Tych dwoje udało się jednak wykupić za pośrednictwem pewnego reichsdeutscha.

Po odzyskaniu wolności „Ina" mimo ogromnego zagrożenia bez reszty poświęciła się pracy w konspiracji, z którą uprzednio tylko luźno poprzez męża była związana. Należała do najdzielniejszych i najaktywniejszych wywiadowczyń krakowskiego Kedywu. Uczestniczyła w zamachu na Koppego, wnosząc uprzednio duży wkład w pracę wywiadowczą poprzedzającą tę akcję. Całkowicie spalona w Krakowie, znalazła się następnie w Samodzielnym Baonie Partyzanckim AK „Skała".

W sierpniu 1944 r., po tzw. czarnej niedzieli krakowskiej, kiedy Niemcy, lękając się, że i w Krakowie wybuchnie powstanie, aresztowali ok. 12 tys. osób, w tym wielu oficerów AK - polecono „Inie" udać się do Krakowa, odnowić znajomość z reichsdeutschem, który umożliwił wykupienie jej z więzienia, i nakłonić go by za odpowiednią opłatą pośredniczył w uwolnieniu kilku spośród aresztowanych. Misji tej, niezwykle ryzykownej ze względu na to, że w Krakowie była w pełni zdekonspirowana, podjęła się bardzo niechętnie. Nie kryła przeczuć, że z niej nie wróci. Ale zgodniej z rozkazem opuściła oddział.

Ujęta podczas spotkania z reichsdeutschem, osadzona w więzieniu na Montelupich, odprowadzana któregoś dnia na przesłuchanie rzuciła się do ucieczki, choć wiedziała, że nie ma żadnych szans. Wolała jednak zginąć od kuli niż w trakcie tortur. I tak się stało. Zastrzelił ją konwojent na podwórzu więziennym.


Skocz do: Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi