Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi

Kunegunda Baster


Z Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Uwaga: Materiały źródłowe są dopiero zbierane.
Patrz ponadto: Basterowie, Wodniccy.

Notka

15.05.1984 – kwiecień 1945

Wraz z mężem i synami od początku okupacji zaangażowała się w działalność konspiracyjną Związku Odwetu a następnie Kedywu Okręgu Krakowskiego. Napisał o tym w swojej książce Uparci cichociemny Ryszard Nuszkiewicz. Miała pseudonim „Kinga”. Pierwszy raz została aresztowana wraz mężem i trzema synami 5.06.1940 i była przez 6 tygodni więziona na Montelupich do czasu wykupienia. Drugi raz została aresztowana wraz z synem Józefem 26.08.1944 i po ponownym pobycie na Montelupich wywieziona do obozu w Ravensbrück. Zginęła tuż przed oswobodzeniem obozu w kwietniu 1945 roku.


Ślady

Bardziej osobisty wymiar ma wspomnienie Ryszarda Nuszkiewicza ps. „Powolny”, zawarte w książce Uparci w związku z jej aresztowaniem razem z synem Józefem:

Najbardziej szokujący wydawał mi się los matki. Starsza, zacna kobieta mimo wielu kłopotów imponowała zawsze swą postawą i hartem. Zresztą czuła do mnie dziwny sentyment, może dlatego, że byłem podobny do jej syna-lotnika. Kiedyś wynosiłem z „trójki” przy Starowiślnej 33 blisko dziesięciokilową paczkę amunicji.

- Szkoda, żeby pan się narażał. Ja wezmę i poniosę, gdzie trzeba - zaproponowała.

- Ależ jak bym mógł tak obciążać i narażać panią - broniłem się zaskoczony i zażenowany.

- Jestem starą babą, to nikt mnie nie zaczepi, a zakupy, które stale noszę, nie są wcale lżejsze - przekonywała mnie.

A gdy się nadal upierałem, wzięła energicznie amunicję i przesypała do swojej torby. Przekazała mi ją nieco później w umówionym miejscu.


***Skocz do: Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi