Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi

Maćkowski Stanisław, Notka w "Dynamicie"


Z Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Biogram (jako autora wspomnienia „W… ucho ranny”) w zbiorze Dynamit 2 wydanym przez WL w 1967 roku.



Stanisław MAĆKOWSKI ur. 13 marca 1919 r. w Słupowcu pow. Szubin woj. bydgoskie. Pseudonim „Żnin". Uczęszczał do gimnazjum i liceum humanistycznego w Żninie w latach 1932-1939.

8 września 1939 r., we wsi Czewujewo, pow. Żnin, będąc członkiem tzw. grupy samoobrony przed najeźdźcą hitlerowskim, stawił opór patrolowi niemieckiemu, w wyniku czego ukrywał się później najpierw w Gnieźnie, a w styczniu 1940 r. przybył do Krakowa. Rodzina jego została wysiedlona 21 grudnia 1939 r.

W Krakowie nawiązał kontakt z organizacją podziemną wstępując do ZWZ, następnie w maju 1943 r. przydzielony został do Kedywu i działał na terenie Krakowa. W lipcu 1944 r. skierowany został do Samodzielnego Baonu Partyzanckiego AK „Skała". Uczestniczył m. in. w akcjach pod Sadkami i Złotym Potokiem oraz w akcji likwidującej komendanta Stützpunktu z Dalewic Baumgartena. W akcji tej „Żnin" został ranny.

Po wojnie Stanisław Maćkowski jednocześnie pracował i studiował. Studia kończył na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Wyższej Szkole Ekonomicznej.


Skocz do: Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi