Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi

Piotr Stachiewicz (1975), Główny cel uderzenia


Z Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

[w:] Piotr Stachiewicz, Akcja Koppe, Wydawnictwo MON, Warszawa 1975



Koppe nie był mordercą w potocznym rozumieniu tego określenia. Sprawując w omawianym okresie funkcję wyższego dowódcy SS i policji „Wschodu” oraz sekretarza do spraw bezpieczeństwa w tzw. „rządzie” GG - w stopniu Obergruppenführera, generała Waffen SS i generała policji - był funkcjonariuszem, tworzącym koncepcje okupacyjnej administracji niemieckiej, w zakresie spraw bezpieczeństwa na terenach Generalnej Guberni i na wschód od niej. Podlegając częściowo kompetencjom generalnego gubernatora, dr Hansa Franka, był jednocześnie przedstawicielem i delegatem Reichsführera Rzeszy, Heinricha Himmlera, w szczególności w zakresie umacniania niemczyzny na zajętych obszarach.

Wilhelm Koppe urodził się 15 czerwca 1896 r. w Hildesheim jako syn komornika sądowego. W roku 1930 wstąpił do NSDAP i SA otrzymując legitymację z numerem 305 584. W styczniu 1932 r. wstępuje do SS i otrzymuje legitymację z numerem 25 955. Po objęciu władzy przez Hitlera Koppe robi zawrotną karierę. W roku 1933 jest już SS-Standartenführerem (pułkownikiem), w roku 1934 zostaje SS-Brigadenführerem (generał-majorem), a w roku 1936 - SS-Gruppenführerem (generał-porucznikiem).

W trzecim roku drugiej wojny światowej awansowany zostaje do stopnia SS-Obergruppenführera (generała). Ponadto jeszcze 10 IV1941 r. zostaje generałem-porucznikiem policji, a 30 I 1942 r. generałem policji, l VII 1944 zostaje mianowany generałem Waffen SS. Od 26 października 1939 r. do 17 stycznia 1945 r., a więc przez cały okres okupacji niemieckiej, Koppe działa w Polsce. Od 26 października do końca tego miesiąca 1943 r. jest wyższym dowódcą SS i policji w Poznańskiem, przekształconym wówczas wraz z innymi podległymi obszarami w „Okręg Rzeszy-Kraj Warty”. Formalnie od 10 listopada 1943 r., a faktycznie od pierwszych dni listopada 1943 r. przeniesiony zostaje do Generalnej Guberni na analogiczne stanowisko, opuszczone przez Friedricha Krügera po czteroletnim jego urzędowaniu.

Schyłkowy okres urzędowania Krügera i początkowy Koppego - to okres zdecydowanego zaostrzenia terroru wobec Polaków i polskości. Przyjście Koppego do GG, czasowo związane z objęciem funkcji dowódcy SS i policji na tzw. dystrykt warszawski przez generała SS i generała policji Franza Kutscherę, to okres rozpętania na terenie GG jednej z największych akcji represyjnych, u podstaw której legło znane rozporządzenie generalnego gubernatora Franka „o zwalczaniu napaści na niemieckie dzieło odbudowy”, wydane w październiku 1943 r. i uzupełnione w pół roku później przez Koppego rozkazem wprowadzającym tzw. „odpowiedzialność rodową”. Oba te akty „normatywne”, zezwalające na bezkarne mordowanie ludności polskiej całymi rodzinami, powszechne wprowadzenie miażdżącej psychikę ludności metody publicznych rozstrzeliwań ulicznych, niezależnie od masowych mordów potajemnych, wprowadzanie coraz większych sił do walki z ruchem podziemnym, stosowanie coraz bardziej bestialskich metod walki spowodowało, że Koppe nie tylko z racji piastowanych funkcji, ale i osobistego w ich wykonywaniu zaangażowania - został niemal bezzwłocznie po objęciu stanowiska wciągnięty przez Kierownictwo Walki Podziemnej na następne po generalnym gubernatorze miejsce w wykazie tzw. „Akcji Główek"[1], co równało się wyrokowi śmierci.

Równocześnie intensyfikacja wielostronnej walki podziemnej z okupantem spowodowała rozkaz KG AK, nakazujący natychmiastowe usunięcie Koppego[2].


Przypisy:

  1. Niemcy uderzali - w ramach ogólnego terroru - szczególnie zaciekle i konsekwentnie w czołowych przedstawicieli społeczeństwa polskiego, pochodzących z różnych warstw i różnych zawodów. W odpowiedzi na to zrodziła się koncepcja uderzenia w prominentów niemieckiej administracji - funkcjonariuszy, reprezentujących instytucje, prowadzące najbardziej szkodliwą działalność, wymierzoną przeciwko Polakom. Akcje tego typu zaczęły się w roku 1942, ale dopiero w następnym uzyskały formę zorganizowaną. Założone zostały wykazy imienne czołowych hitlerowców, ustalono hierarchię uderzeń, zaczęto szkolić specjalnie oddziały, które miały je wykonywać. Kryptonim tej akcji brzmiał: „Akcja Główki”.
  2. Koppe jako jeden z głównych prominentów zbrodni hitlerowskich wobec naszego narodu, dwukrotnie został umieszczony na listach UNWCC i nie ukarany... Choć od szeregu lat znany jest w kołach kupieckich Bonn.

Skocz do: Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi