Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi

Stanisław Malinowski, Informacje


Z Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona internetowa Kancelarii Prezydenta RP


Stanisław Malinowski

Odznaczony 15.08.2007 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, jako uczestnik walk o niepodległość i granice II Rzeczypospolitej w latach 1918 – 1921. [1]


Stanisław Malinowski , ur. 1904. r. Uczestnik obrony Lwowa w 1918 r. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W kampanii wrześniowej 1939 r. walczył w ramach 6. dywizjonu Artylerii Ciężkiej Lwów.

W 1940 w konspiracji w ZWZ-AK. Zajmował się kolportowaniem prasy, transportem broni i amunicji w Krakowa do Wrzęsiowic. Brał udział w walkach bojowych w Myślenicach, Wielcze i Wadowicach. W listopadzie 1943 r. brał udział w zamachu na gubernatora Franka w Krakowie. Od sierpnia 1944 r. walczył w Samodzielnym Baonie Partyzanckim „Skała” Okręg Kraków Armii Krajowej. Brał udział w walkach pod Trzonowem, Zaryszynem, Sadakami i Złotym Potokiem. Uczestnik Akcji „Burza” do stycznia 1945 r.

Uwaga – został odznaczony 3 maja, ale order odebrał 15 sierpnia 2007.


Przypisy:

  1. Prezydent Lech Kaczyński 15.08.2007: Stąd raz jeszcze chciałbym w dniu, który jest również Waszym świętem, Panie i Panowie kombatanci, pozdrowić najserdeczniej wszystkich tych, którzy walczyli o niepodległość Polski w latach 1918 – 1921. Niektórzy z nich żyją do dziś. Tych wszystkich, którzy walczyli w wojnie obronnej roku 1939, którzy walczyli na Wschodzie i na Zachodzie, a przede wszystkim w kraju z hitlerowskim, a później także z bolszewickim najeźdźcą, tych, którzy nie złożyli broni, gdy po zakończeniu wojny okazało się, że nie przyniosła ona nam niepodległości, ale głęboką zależność. Wprawdzie nie od niemieckiego, hitlerowskiego imperializmu i totalitaryzmu, ale od totalitaryzmu innego – sowieckiego. Wszyscy Wy jesteście chlubą naszego narodu. Nie zapominamy dziś o Was i nie będziemy zapominać. Wkrótce do Sejmu przesłany zostanie projekt. (…)

Skocz do: Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi