Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi

Wodnicki Józef


Z Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Uwaga: Materiały źródłowe są dopiero zbierane.
Patrz ponadto: Wodniccy.


Józef Wodnicki, ur. 23.03.1890 w Morawicy, zmarł 15.05.1974 w Krakowie.

Działał w konspiracji od początku wojny, podlegając organizacyjnie Józefowi Basterowi ps. „Rak”. [Brakuje informacji kiedy i jak został zaprzysiężony, chociaż prawdopodobnie było to jeszcze w ramach Organizacji Orła Białego.]

Przez całą okupację prowadził skrzynki i punkty kontaktowe we własnym zakładzie szewskim przy ulicy Sławkowskiej (Firma Werner[1]) i pracowniach przy ulicach św. Tomasza i Czarnowiejskiej.

Natomiast w kamienicy przy ulicy Sobieskiego 1 prowadził razem z żoną Marią z d. Werner ps. „Ciotka” lokal konspiracyjny dla melinowania osób zagrożonych aresztowaniem przez gestapo. Członkami Szarych Szeregów byli jego synowie: Jerzy, który zginął tragicznie w 1946 roku[2] oraz (najprawdopodobniej) Czesław[3].

Wydaje się, że jego działalność stanowi dosyć charakterystyczny przykład postawy podczas okupacji środowiska „krakowskich mieszczan” – tak nie pasującej do stereotypu.

Przypisy:

  1. W Gazecie Krakowskiej z 19-20.03.1983 roku ukazał się w cyklu Krakowskie firmy, artykuł Jerzego Piekarczyka Po prostu Werner, opisujący dzieje tej firmy i wspominający także czas okupacji.
  2. 29 Krakowska Drużyna Harcerzy imienia Obrońców Westerplatte „Huragan", popularna i znana w Krakowie jako sztandarowa drużyna Komendy Chorągwi, swój pierwszy obóz letni zorganizowała w 1945 roku. „Huraganiarze" pojechali do Jeleniej Góry wraz z harcerzami innych krakowskich drużyn specjalnym pociągiem, który - z uwagi na zagrożenie ze strony niemieckich „niedobitków" - był chroniony uzbrojoną eskortą. „Huraganiarze" prowadzili normalne życie obozowe i brali udział w akcjach usuwania nazistowskich godeł i napisów. Niestety, w czasie zajęć w lesie, zdarzyło się nieszczęście - od wybuchu granatu zginął przyboczny „Huraganu" Jerzy Wodnicki. W pogrzebie w Krakowie wzięło udział wielu harcerzy. [Wincenty Cieślewicz, Pierwsze obozy „Huraganu"( Monografia Huraganu…)]
  3. W konspirację mocno było zaangażowane także jego rodzeństwo: brat Jan oraz siostry Kunegunda Basterowa i Maria Rupowa oraz dalsza rodzina.

Skocz do: Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi