Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi

Wodnicki Włodzimierz


Z Pamięci konspiratorów krakowskiego Kedywu AK

Uwaga: Materiały źródłowe są dopiero zbierane.
Patrz ponadto: Wodniccy.
Żródła[1]


Włodzimierz Wodnicki s. Jana i Jadwigi ur. 26.06.1925 w Krakowie.

Zaprzysiężony w październiku 1940 roku jako żołnierz patrolu sabotażowo-dywersyjnego oraz patroli specjalnych. Ps. „Chytry”. W konspiracji do końca wojny.

Organizacyjnie, wraz z ojcem Janem ps. „Kowal” oraz bratem Zdzisławem ps. „Cichy” podlegał Józefowi Basterowi ps. „Rak”[2] .

Jako żołnierz patrolu sabotażowo-dywersyjnego brał udział w niszczeniu taboru i transportów kolejowych. Równocześnie uczestniczył w ubezpieczaniu lokalu konspiracyjnego w utrzymywanego przez cały okres okupacji w domu rodzinnym w Bronowicach Małych przy ul. Na Błonie 25. Lokal ten służył jako przejściowe kwatery dla żołnierzy oddziałów specjalnych i dla osób i żołnierzy zagrożonych, a także jako magazyn broni i materiałów dywersyjnych.

Jako łącznik przenosił meldunki i dokumenty, a także przewoził furmanką broń i materiały sabotażowe między konspiracyjnymi magazynami i bezpośrednio do oddziałów partyzanckich[3].

Przypisy:

  1. Informacja na podstawie kopii oświadczenia Józefa Bastera (blankiet zbowidowskiego Oświadczenia świadka).
  2. Józef Baster był jego bratem ciotecznym.
  3. Najprawdopodobniej jednego z takich zadań dotyczy opis strzelaniny na moście za ul. Starowiślną 2 lutego 1943 roku, zamieszczony we wspomnieniach Zbigniewa Bastera.

Skocz do: Strona główna Czytelnia Osoby Szare Szeregi